Świetlica

Agnieszka Tkaczyk

Kierownik świetlicy

Katarzyna
Szajewska

Wychowawca

Renata
Ceglińska

Wychowawca

Janusz
Mitkowski

Wychowawca

Janusz
Marszałek

Wychowawca

Michał
Pieńkowski

Wychowawca

  • Panie wychowawczynie pomagają w odrabianiu lekcji, proponują zajęcia ruchowe na boisku, placu zabaw, w sali zabaw. Świetlica organizuje wyjścia na basen w klasach I-III, proponuje zajęcia plastyczne, czytelnicze i taneczne.
  • W świetlicy obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych zatem czas wolny uczniowie spędzają aktywnie korzystając z zajęć, gier planszowych, klocków, zabawek.
  • Organizujemy imprezy okolicznościowe: pasowanie na „świetliczaka”, andrzejki, mikołajki, dzień babci i dziadka, święto wiosny, dzień matki i ojca, dzień dziecka, co 2 miesiące odbywają się przeglądy talentów.
  • Zapraszamy rodziców do prelekcji o zawodach, jakie wykonują.
  • Współpracujemy ze świetlicami ochockimi – uczestniczymy w konkursach plastycznych, wokalnych, recytatorskich i sportowych.

Z życia świetlicy


Nasza świetlica w roku szkolnym 2021/2022 bierze udział w dwóch ogólnopolskich projektach edukacyjnych.

W naszej świetlicy odbyły się ciekawe zajęcia - Trening Uważności oraz aktywne słuchanie muzyki. Uczniowie trenowali z małą żabką i słuchali utworów muzyki klasycznej dobrze się przy tym bawiąc.

W 2021 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września, w środę.
To święto w świetlicy uczciliśmy czytaniem baśni H. CH. Andersena.
Uczniowie klas pierwszych i drugich z uwagą słuchali baśni, a potem wykonali ilustracje do niej.

Jesień w świetlicy

Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!
Dla mnie jesień to pora wesoła,
Roześmiana i gwarna jak szkoła!
Lśniąca skórką kasztana na trawie,
W odlot ptaka wpatrzona ciekawie.
Jesień – roztargniona malarka
Gubi farby po lasach i parkach,
A ja biegam wciąż za nią z ochotą
I znajduję brąz, czerwień i złoto!

Marek Głogowski „Pora wesoła”
Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary: owoce, warzywa, dary lasu. Pod koniec września jesień zagościła na dobre, nie tylko w otoczeniu, ale również w naszej świetlicy. Początkowo sale rozweselały kolorowe liście i widok jesiennych drzew, a następnie dołączały do nich inne prace plastyczne inspirowane tą piękną porą roku. Samodzielnie wykonane dekoracje pozwalają nam spędzić miło czas i wprowadzić do świetlicy ciepłą, pogodną atmosferę. Ponadto spędzamy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu i nie mamy czasu na nudę.

Życzymy pogodnej, złotej jesieni …

Międzynarodowy Dzień Kropki w świetlicy.

14 czerwca 2021r. naszą świetlicę odwiedziła funkcjonariuszka policji. Sierżant sztabowy przeprowadziła pogadanki z dziećmi klas I-II.
Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku: kontakty z nieznajomymi, zasady bezpiecznego plażowania, jazdy na rowerze, konieczności używania kasku i odblasków. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, zapamiętały numer alarmowy 112, chętnie odpowiadały na pytania policjantki, co pozwoli nam wierzyć, że wakacje spędzą bezpiecznie i spotkamy się wszyscy 1 września, wypoczęci i chętni do pracy.

Jest wiele dni, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie.
Świetlica szkolna składa wszystkim DZIECIOM życzenia uśmiechu, spełnienia marzeń oraz rozwijania skrzydeł i radosnego patrzenia w przyszłość.

Ostatni dzień nauki stacjonarnej w szkole, to również ostatni dzień przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.
Klasa III b postanowiła wykorzystać ten moment, aby na zajęciach świetlicowych porozmawiać na temat zwyczajów, związanych z tym okresem. Praktycznymi owocami naszej dyskusji stały się ozdoby, symbolizujące nadchodzące Święta. Wykonaliśmy kolorowe pisanki oraz palmy.
Życząc Wszystkim radosnego świętowania, dzielimy się efektami naszej pracy.

Uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy bardzo chętnie biorą udział w różnych konkursach.
Tej wiosny nasi podopieczni wykonali prace na międzyświetlicowy konkurs zorganizowany przez świetlicę SP 23 pt " Sekrety podwodnego Świata"- klasa 1b - Marysia, Ola, Inga i Marianna , klasa 3b - Zuzia, Marta, Hania.
Nasze świetliczaki wykonały również piękne prace na zorganizowany przez naszą śwetlicę międzyświetlicowy konkurs pt "Witaj Wiosno" - technika origami klasa 1a- Michalina, Janek, Basia, Lena, Szymon.Klasa 1b- Ola, Basia, Antosia i Antosia Klasa 2a- Maja,Hania,Mariami,Anita.
Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki .

Z okazji Dnia Kobiet Świetlica szkolna składa Wszystkim Paniom tym dużym i małym serdeczne życzenia Wszystkiego najlepszego !!!


W nadchodzący wtorek 9 lutego w naszej szkole będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

W wydarzenie to zaangażowane są państwa na całym świecie. W dzisiejszym czasie, kiedy tak dużo czasu spędzamy przed komputerem jest bardzo ważne, aby nauczyć nasze dzieci bezpiecznie poruszać się w sieci. W tym roku świetlica szkolna i klasy I-III w lutym i marcu będą przeprowadzać cykl zajęcia, warsztatów dla najmłodszych jak bezpiecznie korzystać z internetu. Mamy nadzieję,że ta inicjatywa pomoże w przyszłości naszym podopiecznym

DZIEŃ WIEDZY O PINGWINACH

20 stycznia z okazji Dnia wiedzy o pingwinach klasa 1b w ramach zajęć świetlicowych wykonała Lapbooka o pingwinach. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat życia i zwyczajów pingwinów. Wykonały także prace plastyczne techniką origami.

W ramach udziału w projekcie „Świetlica z pomysłem” otrzymaliśmy chusty animacyjne, siedziska, artykuły plastyczne, książki oraz bardzo dużo gier planszowych, które są bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki.
Podczas gry gracz odczuwa przyjemność zabawy, ale także dreszczyk emocji płynący z rywalizacji oraz poczucie satysfakcji w miarę zwiększania się jego umiejętności w danej grze. Obecnie większość dzieci nie może się oderwać od gier komputerowych, które nie zawsze są właściwe dla ich wieku: pełne brutalnych i wulgarnych scen, umożliwiające kontakty on-line z nieznanymi osobami. Coraz więcej dorosłych dostrzega zagrożenia płynące z wirtualnej zabawy i powraca do gier planszowych, które są bezpieczniejsze i bardziej przyczyniają się do rozwoju możliwości intelektualnych ich pociech.

Po feriach w świetlicy realizować będziemy projekt: „KLUB GIER PLANSZOWYCH”. W trakcie wspólnego grania, dzieci rozwijać będą umiejętności interpersonalne, uczyć się współdziałania, przestrzegania reguł oraz przewidywania i podejmowania decyzji. Poprzez doświadczenie różnych emocji jakie pojawiają się w trakcie gry uczniowie doświadczać będą zarówno emocji przyjemnych – poczucie wygranej, jak i nieprzyjemnych – radzenie sobie z przegraną Celem Klubu jest: rozwijanie zainteresowań, popularyzacja gier planszowych wśród uczniów – - alternatywa dla komputera, integracja uczniów, usprawnianie koncentracji uwagi, ćwiczenie pamięci, logicznego myślenia, usprawnianie analizatora słuchowego i wzrokowego, usprawnianie mowy i wzbogacanie słownictwa, usprawnianie umiejętności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej, doskonalenie umiejętności matematycznych.
Mamy nadzieję, że nowe, ciekawe gry zainteresują dzieci i chętnie będą po nie sięgać.

Miło nam poinformować, że nasza świetlica przystąpiła do projektu „Świetlica z pomysłem” finansowanego ze środków Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy.
W ramach tego projektu zorganizowaliśmy konkurs na wykonanie własnej gry planszowej „W krainie Świętego Mikołaja”.
Dzieci stworzyły własne gry planszowe, proste i bardziej skomplikowane, np. z "unikatowymi polami". W proces powstawania gier zaangażowani byli także rodzice. Gry planszowe mają pomóc zmienić, poprawić klimat wychowawczy w świetlicy. W czasie, kiedy dzieci z rodzicami projektowały swoje gry, my - wychowawcy uczestniczyliśmy w spotkaniach szkoleniowych i konsultacjach. Nie możemy doczekać się już powrotu dzieci do szkoły. Wreszcie będą zajęcia bez ekranów, będą realne interakcje, relacje i innowacje.
Poniżej prezentujemy prace wykonane na konkurs w ramach naszego projektu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

Zajęcia świetlicowe na czas nauki zdalnej. Zapraszamy!

KLIKNIJ TUTAJ


W ramach konkursu świetlicowego nasi uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali przepiękne kotyliony w barwach narodowych. Prace dzieci zdobią już korytarz naszej szkoły.

WYJŚCIA NA MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ


Każdy uczeń wie, że niedaleko naszej szkoły, przy ul. Grójeckiej i Spiskiej znajdują się miejsca Pamięci Narodowej. Są to obeliski upamiętniające rozstrzelanie w sierpniu 1944r. bezbronnej ludności cywilnej przez kampanię SS. 30 października i 10 listopada przedstawiciele społeczności szkolnej pod opieką p.Katarzyny Szajewskiej i p.Agnieszki Tkaczyk złożyli kwiaty, zapalili znicze i w ten sposób oddali hołd Polakom poległym za wolność Ojczyzny.

Sowy nocą - prace wykonane przez uczniów klasy 1b na zajęciach w świetlicy.

Od kilkunastu lat 10 października obchodzone jest w Polsce Święto Drzewa. Przez cały tydzień klasa 1B w ramach zajęć świetlicowych obchodziła to święto. Wysłuchaliśmy wzruszającej historii o Edwardzie, który ocalił bezbarwne miasto pełne betonowych blokowisk („Ostatnie drzewo w mieście” P. Carnavas). Zainspirowani historią bohatera książki próbujemy wyhodować klasowe drzewa z szyszki i żołędzia. Utrwalaliśmy wiadomości o drzewach i ich owocach i odszukiwaliśmy z pomocą „Zielnika. Drzewa i krzewy liściaste” z jakich drzew pochodzą dane liście. Najłatwiejszy do zidentyfikowania był liść kasztanowca. Powstały również piękne prace plastyczne przedstawiające jesienne drzewa. Nie zabrakło także działań na szkolnym boisku, gdzie zbieraliśmy kasztany, odrysowywaliśmy na kartkach korę drzew oraz obserwowaliśmy drzewa przy użyciu lupy.

W piątek 2 października w naszej świetlicy odbyło się uroczyste pasowanie uczniów z klasy I a i b na świetliczaka.
Dzieci uczestniczyły w konkursach i grach , odpowiadały na trudne pytania, dotyczące zachowania dobrego świetliczaka. Wszyscy pomyślnie zdali pierwszy egzamin. Zmaganiom klas pierwszych przyglądała się kierownik świetlicy Pani Agnieszka Tkaczyk.

Uczniowie na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W ramach zajęć świetlicowych kl.Ia i Ib wzięła udział w projekcie ,,Czytam z klasą".

10 marca w świetlicy 16 uczniów klas trzecich wzięło udział w turnieju warcabowym. W miłej atmosferze zawodnicy przechodzili przez kolejne etapy, wszyscy otrzymali upominki a zwycięzcy dyplomy. Tak wszystkim się spodobało, że wkrótce następny turniej.

26 lutego gościliśmy w naszej szkole dwie zerówki z przedszkola nr 100. Przedszkolaki zobaczyły występy taneczne, fotony i ozoboty z zajęć robotyki, pokaz judo, odwiedziły bibliotekę oraz klasy: Ia, IIIa i IIIb. Uczestniczyły też w zajęciach z matą edukacyjną i tabletami.

Od wielu już lat uczniowie klasy pierwszej uczestniczą w „Pasowaniu na Świetliczaka”. Podczas wesołej zabawy utrwalali zasady obowiązujące w świetlicy. Po złożeniu przyrzeczenia, że będą wzorowymi świetliczakami, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych delegacja uczniów klas II i III uporządkowała Miejsca Pamięci Narodowej znajdujące się pod opieką naszej szkoły - na ulicy Spiskiej 14 oraz Grójeckiej 22/24. Pani odczytała informacje umieszczone na tablicach, uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze i w ten sposób oddali hołd Polakom poległym za wolność Ojczyzny. W przeddzień obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości również zapalimy znicze, bowiem pamięć o bohaterach jest ważnym elementem wychowania patriotycznego w naszej szkole.

7 listopada w świetlicy szkolnej odbył się Jesienny Przegląd Talentów klas "0", 1a i 1b . Nasi mali podopieczni z wielkim zaangażowaniem prezentowali swoje prace plastyczne, śpiewali piosenki, wykonywali układy taneczne. Wszyscy wykonawcy bardzo pięknie zaprezentowali się zgromadzonej publiczności.
talent6
talent5
talent4
talent3
talent2
talent1

Nie tak dawno obchodziliśmy 60 rocznicę istnienia szkoły w budynku na ulicy Spiskiej 1 a dziś w świetlicy odbyło się spotkanie "Wspomnień czar”. Prezentacja przypomniała najważniejsze fakty z życia szkoły- uroczystości, projekty, przedstawienia, wystawy, dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Zaprosiliśmy absolwentkę naszej szkoły - panią Małgorzatę Warakomską, która opowiedziała o swojej 40 osobowej klasie i mundurku szkolnym z białym kołnierzykiem. Włosy musiały być związane lub krótkie. Temperowanie kredek było nie lada sztuką a ręce były umazane atramentem ze stalówek. Dzieci mogły spróbować trudnej sztuki pisania stalówką.

Andrzejki to jedna z wielu imprez organizowanych przez świetlicę szkolną, kultywująca nasze staropolskie tradycje. Zaprosiliśmy dzieci z klas 0-III, by mogły sprawdzić, co czeka je w niedalekiej przyszłości. Wróżki miały dużo pracy a dzieci dobrze się bawiły. Wróżby potraktowaliśmy z przymrużeniem oka wszak każdy jest kowalem swego losu!
an6
an4

6 grudnia zapraszamy do naszej świetlicy Mikołaja, który sprawia dzieciom mnóstwo radości, poświęca swój czas, by tradycji stało się zadość. Powitaliśmy Mikołaja piosenką „Ding, dong” a taniec z dzwoneczkami i SIP SIMEON wprowadził nas w świąteczny nastrój. Dzieci były grzeczne, więc Mikołaj podarował im prezenty 
mik4
mik3
mik1

Przygotowując prezentację na 60 lecie szkoły zwróciłam uwagę na relację z początków judo w naszej szkole – wycinek z gazety opisujący ucznia klasy III – Piotra Cicheckiego - który dał się poznać jako bardzo odważny judoka stający do walki z o wiele starszymi kolegami. To nazwisko wydało mi się znajome, bo jak okazało się teraz jego wnuk jest uczniem klasy pierwszej i też trenuje judo. Pan Piotr Cichecki przyjął zaproszenie i dziś był naszym gościem. Pokazaliśmy szkołę oraz zajęcia judo w klasie VIa. W świetlicy obejrzeliśmy prezentację o judo w naszej szkole dawniej i dziś. Pan Piotr opowiadał o swoich początkach w judo, jak szkoła wyglądała dawniej i odpowiadał na pytania dzieci, a na koniec w podziękowaniu otrzymał laurkę. Historię szkoły tworzą wszyscy nauczyciele i uczniowie a tradycje sportowe przechodzą z pokolenia na pokolenie.
6
5
4
3
2

14 grudnia w Świetlicy szkolnej odbył się Przegląd Talentów klas pierwszych i zerówki szkolnej. Tym razem nasze spotkanie było związane tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Podopieczni wraz z wychowawcami zaprezentowali prace plastyczne, wykonywali kolędy oraz piosenki świąteczne. Nasi najmłodsi bardzo starali się, aby umilić nam ten piękny czas oczekiwania. Dzięki temu spotkaniu wszyscy poczuliśmy, że już nadchodzą Święta!
20181214_141608
20181214_141107
20181214_141054
20181214_140406
20181214_140119
20181214_134907

Skip to content