Grypa
Prezentacja dla rodziców uczniów klas 8
7 lutego 2020
Opłata za obiady.
23 lutego 2020
Jesień i zima to szczególnie niebezpieczny okres jeżeli chodzi o zdrowie Twojego dziecka. Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu - to wszystko sprzyja chorobie naszych pociech. Jak najlepiej zabezpieczyć się przed chorobą, w jaki sposób postępować, aby  nie zarazić innych? Grypa jest zakaźną chorobą układu oddechowego. Najczęstszymi objawami jest gorączka, kaszel, ból gardła, bóle głowy i mięśni. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów należy poddać dziecko starannej obserwacji - pamiętaj, że osoba chora rozprzestrzenia chorobę dalej! Wirus grypy utrzymuje się na powierzchniach gładkich jak np. stoły, klaty kuchenne, klamki drzwi nawet do 24 godzin. Nie oznacza to jednak, że zarazić można się tylko siadając przy stole, przy którym była osoba chora. Wirus potrafi utrzymać się na ubraniach do 15 minut a na ludzkich rękach średnio 5-8 minut.
Niezwykle ważne jest więc, aby utrzymywać odpowiednią higienę:
  • należy zakrywać nos i usta chusteczką higieniczną gdy kichasz i kaszlesz,
  • zużyte chusteczki należy natychmiast wyrzucić do kosza,
  • należy często myć ręce wodą i mydłem,

Co zrobić, gdy pojawią się objawy?

Przede wszystkim pozostawić dziecko w domu i obserwować zauważone objawy. Należy pamiętać, że osoba chora jest źródłem zakażenia przez 7 dni od chwili wystąpienia objawów! Gdy objawy nasilają się należy udać się do lekarza, który przypisze odpowiednie leki pomagające walczyć z wirusem. W przypadku choroby należy dbać o pacjenta i nie dopuścić do powstania powikłań. Jeżeli nie jesteś pewny, że dziecko wyzdrowiało - zostaw go na dodatkową obserwację. Nie wolno dopuścić do powstania powikłań ponieważ prowadzą one do chorób układu oddechowego (zapalenie płuc) oraz układu krążenia i układu nerwowego. Dlatego upewnij się, że choroba została pokonana!

Jaka profilaktyka w przypadku grypy?

Należy pamiętać o ubiorze adekwatnym do panującej na zewnątrz pogody. Ciepły sweter, szalik i rękawiczki są nierozłączną częścią garderoby w przypadku niskich temperatur. Jeżeli mamy styczność z osobą chorą należy zachować odpowiednią odległość wynoszącą minimum 1 metr. Pamiętaj o częstym myciu rąk woda i mydłem - szczególnie po kichaniu oraz kaszlu. Dobrą obroną jest przyjmowanie naturalnych witamin, dlatego należy spożywać dużo owoców i warzyw oraz pić dużo płynów.

W załączeniu informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie na temat grypy.

 

Skip to content